Pierwsze kroki w zakładaniu bloga

Marzysz o karierze blogera, masz mnóstwo pomysłów jednak nie wiesz jak zacząć? Nie potrafisz tworzyć stron i sądzisz, że z założeniem bloga może być podobnie? Nic bardziej mylnego. Wystarczy tylko kilka minut, aby przekonać się, że każdy może go mieć. Nie trzeba być ekspertem w dziale IT, aby zaistnieć w blogosferze! Z resztą, zaraz się o tym przekonasz.

Kilka słów wstępu

Na początek kilka pojęć, które powinieneś znać, aby zabrać się do tworzenia bloga.

Podstawę stanowią hosting oraz domena. Hosting to serwer, który ciągle jest podłączony do Internetu. W tym miejscu możemy przechowywać swoje pliki. Natomiast domena jest to adres internetowy, który przekierowuje na Twój hosting, gdy zostanie wpisana w przeglądarkę.

Systemy, która zarządzają blogiem nazywane są systemami zarządzania treści - CMS. Przykładem jest WordPress. W jego skład wchodzi wiele plików, które są konieczne do uruchomienia Twojego bloga. Oprócz tego potrzebny będzie klient FTP, który zapewnia łączność pomiędzy kontem hostingowym, a komputerem.

Blog musi być podpięty do bazy danych MySQL, która przechowuje twoje artykuły i wpisy podczas, gdy hosting tworzą jedynie ich strukturę.

Konto na WordPressie jest darmowe, ale za domenę, hosting i bazę danych musisz już zapłacić.

Pomysł i tematyka

Musisz wiedzieć o czym chcesz pisać. Blog musi być interesujący zarówno dla Ciebie jak i użytkowników internetu. Tematyka powinna być powiązana z Twoimi zainteresowaniami. Pisz o tym, na czym się znasz. Czytelnicy lubią szczerość. Zaplanuj tematy, staraj się trzymać obranego celu i pisz, pisz, pisz!

Domena

Adres powinien być krótki oraz wpadający w ucho, aby czytelnicy łatwo go zapamiętali. Nie wymyślaj długich, zawiłych i niezrozumiałych fraz. Cena domeny zależeć będzie od popularności nazwy. Jeśli nie chcesz przepłacać pomyśl o czymś oryginalnym.

Hosting

Posiadasz już pomysł oraz domenę? Teraz musisz zrobić kolejny krok – wybrać hosting. Na początek wystarczy tani hosting stron. Jednak tani nie znaczy gorszy. Wybierz sprawdzoną i niedrogą firmę, która z jednej strony zagwarantuje bezpieczeństwo Twoim plikom a z drugiej nie narzuci ogronych stawek.

Instalacja CMS

Kolejną rzeczą jaką musisz zrobić to wybór odpowiedniego systemu zarządzania treścią czyli CMS. Możesz wybrać popularnego Wordpressa, ale także Joomle lub Drupal. Po zainstalowaniu jednego z nich w końcu otrzymamy szkielet strony. Stawianie bloga prawie skończone!

Oprawa graficzna

Nie od dziś wiadomo, że grafika i dobre zdjęcia przyciągają użytkowników internetu. Postaraj się więc wybrać odpowiedni motyw dla Twojego bloga. Dzięki niemu zyskasz swój własny, niepowtarzalny styl. Ściągaj grafiki z legalnych źródeł z prawami autorskimi lub rób własne, niepowtarzalne zdjęcia. Im bardziej spersonalizujesz swój blog tym lepiej!

Jeśli przejdziesz przez te kilka kroków to staniesz się wreszcie posiadaczem własnego skrawka internetu. Od Ciebie zależy co zrobisz z nim dalej – czy wystarczy CI motywacji i pomysłów na jego kontynuację. My trzymamy kciuki za Twój sukces!

 

 

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Kontakt

E-mail: usluga@socialmediaplus.pl

Najnowsze i najciekawsze artykuły o mediach w tym też social mediach, marketingu i wiele wiele więcej. Zapraszamy!