Jak zmotywować się do pracy?

Czym jest motywacja? W definicji naukowej dowiemy się, że motywacją nazywamy wszystkie mechanizmy, które są odpowiedzialne za podejmowanie decyzji, ich odpowiednie ukierunkowanie, podtrzymywanie się w dążeniu do celu, a w efekcie zakończeniu podjętych działań.

Czyli mówiąc krótko – motywacja to chęć podjęcia konkretnych działań, które doprowadzą nas do wymarzonego celu. Jest ona siłą napędzającś nas do zdobywania nowych osiągnięć i radzenia sobie z przeszkodami.

Jakie mamy trudności z motywacją?

Najgorszym etapem jest początek. Gdy mamy w głowie plan i wiemy jak mniej więcej będzie przebiegać droga do osiągnięcia celu, pozostaje nam tylko rozpocząć dane działanie. Jak się okazuje, to jest niestety najcięższe – zmotywować się do podjęcia wyzwania. Ile razy spotkaliśmy się z sytuacją, gdzie mieliśmy wiele czasu na wykonanie danego zadania i przygotowanie się do jakiejś czynności, a i tak zostawialiśmy wszystko na ostatnią chwilę?

Kolejną problematyczną kwestią jest tzw. "słomiany zapał", który wiąże się przede wszystkim z krótkotrwałością naszych działań. Nawet jeśli początkowo byliśmy zaangażowani w jakieś zadania, to po jakimś czasie przestaliśmy się nimi interesować. Regularność to podstawa w dążeniu do celu, bez niej nie zajdziemy za daleko. Następnym problemem może być fragmentaryczność, tj. mobilizowanie się tylko do określonych czynności, nie wykonując przy tym pozostałych rzeczy. Trzeba być konsekwentnym we wszystkim, co robimy, ponieważ w tym tkwi sekret osiągnięcia sukcesu.

Proces motywacyjny odbywa się, gdy zachowane są podstawowe założenia: musimy wiedzieć, że obrany przez nas cel jest sensowny i użyteczny, tzn. będziemy mogli z niego czerpać korzyści w przyszłości oraz że prawdopodobieństwo osiągnięcia celu jest wysokie. Warto też wiedzieć, co nazywamy celem – cel to inaczej wynik, świadomie podjętych przez nas działań. Może to być zmiana otoczenia lub zmiana nas samych - naszego zachowania i sposobu bycia. Jeśli obieramy sobie jakąś nową drogę, oznacza to, że położenie, w którym się obecnie znajdujemy nie satysfakcjonuje nas do końca.

Proces motywacyjny można opisać w kilku zdaniach. Najpierw musimy odnaleźć w sobie energię, następnie skoncentrować siły na konkretnym celu i rzeczach, które nas do niego przybliżą (skupiać się na istotnych kwestiach, mało istotnymi zająć się na końcu lub je całkowicie zignorować). I najważniejsze - konsekwentnie dążyć wyznaczoną ścieżką do osiągnięcia sukcesu.

Motywowanie pracowników

Motywacja pracownika polega na ciągłym szlifowaniu zachowań zatrudnionych w danej firmie osób. Ich praca powinna być jak najbardziej efektowna - swoimi działaniami powinni przyczyniać się do sukcesów firmy. Dlatego firmy coraz częściej wprowadzają szkolenia motywacyjne, które pomogą pracownikom obrać konkretny kierunek ich pracy.

Motywowanie polega na oddziaływaniu na pracowników przy użyciu różnych środków, tak aby wykonywali oni polecenia osoby nimi kierującej. Ich działania mają prowadzić do realizacji postawionych przed sobą celów. Motywacja, jak już zostało wcześniej wspomniane, jest siłą wewnętrzną. Działania, które podejmujemy, przybliżają nas do końca, a jeśli razem ze współpracownikami mamy wspólny cel, to jest to dodatkowy impuls do działania – w grupie raźniej! Ważne, aby każdy z pracowników był przekonany, że jego działanie jest przydatne i konieczne to osiągnięcia sukcesu. Motyw jest odpowiedzialny za tworzenie odpowiednich przekonań u danego człowieka i nakierowaniu go na poszczególny tor działania. 

Praca wypełni ci dużą część życia. Jedynym sposobem na prawdziwą satysfakcję z pracy jest robienie tego, w czego wielkość się wierzy. A jedynym sposobem na robienie rzeczy wielkich dla ciebie jest miłość do tego, co się robi.

Steve Jobs

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Kontakt

E-mail: usluga@socialmediaplus.pl

Najnowsze i najciekawsze artykuły o mediach w tym też social mediach, marketingu i wiele wiele więcej. Zapraszamy!