Inteligentne zegarki na rynku dostępne są już od pewnego czasu. Na początku uznawane były jako interesujące gadżety, gwarantujące dostęp do kilku przydatnych funkcji. Czy obecnie można powiedzieć o nich to samo?
Po pierwszej euforii związanej z pojawieniem się na rynku nowych urządzeń, przyszło pewne otrzeźwienie. Okazało się bowiem, że smartwatche w dużej mierze dublują funkcje telefonów komórkowych. Pojawiły się również problemy z ich działaniem, samo korzystanie z ich możliwości nie zawsze było tak wygodne, jak mogło się to wydawać.
Na szczęście producenci postanowili dalej rozwijać swoje produkty, dzięki czemu w sklepach zaczęły pojawiać się nowsze, lesze, szybsze modele, które okazały się niezwykle przydatne.
Co potrafi smartwatch?
Inteligentne zegarki, poza wskazywaniem godziny, gwarantują dostęp do szeregu zróżnicowanych funkcji, które okażą się przydatne przede wszystkim dla osób mobilnych, prowadzących dynamiczny styl życia. Poniżej przedstawiamy najważniejsze funkcje dostępnych na rynku urządzeń.
Monitorowanie aktywności fizycznej – jest to jedna z najbardziej przydatnych funkcji, zwłaszcza dla osób aktywnych i trenujących. Smartwatch może zbierać dane na temat tego, ile kilometrów przebiegliśmy lub przejechaliśmy, jak dużo kalorii spaliliśmy, jaki jest nasz poziom tętna i wiele innych przydatnych danych treningowych, dzięki którym będziemy mogli monitorować nasze postępy.
Odbieranie wiadomości tekstowych – dzięki łączności ze smartfonem, możemy przy użyciu zegarka czytać i pisać smsy, choć ta druga czynność może okazać się nieco trudna zważywszy na niewielkie rozmiary urządzenia.
Wyświetlanie powiadomień – mogą pochodzić z portali społecznościowych, komunikatorów czy poczty elektronicznej. Dzięki temu nie musimy wciąć sięgać po telefon.
Odbieranie połączeń telefonicznych – tak, smartwatch może posłużyć również do rozmów.
Robienie zdjęć – aparat znajdziemy wyłącznie w najdroższych modelach, jego użycie może jednak okazać się nieco trudne.
Terminarz – smartwatch to doskonałe narzędzie do planowania spotkań i zarządzania kalendarzem.
Nawigacja GPS – wbrew pozorom, ekran zegarka pozwala na komfortowe przeglądanie map i planowanie rozmaitych tras.
Połączenie z telefonem – za pomocą smartwatcha możemy sterować wieloma programami i funkcjami, które są dostępne na naszym smartfonie. Wspomnieć można chociażby o odtwarzaczy muzyki.
Jeszcze do niedawna wiele osób narzekało, że smartwatche są przydatne tylko w przypadku parowania ich ze smartfonami. Związane było to chociażby z łącznością internetową. Odpowiedzią na te zarzuty okazały się modele z obsługą łączności LTE, dzięki której są one w stanie w sposób samodzielny łączyć się z siecią. Zyskały one więc jakże potrzebną samodzielność.
Jak wybrać dobry smartwach?
Coraz większe zróżnicowanie dostępnych na rynku urządzeń sprawia, że często trudno jest wybrać modele, które najlepiej spełnią nasze oczekiwania. Inteligentne zegarki nadal są dość drogie, dlatego ewentualna pomyłka może okazać się bardzo bolesna. Dlatego też warto dokładnie przeanalizować najważniejsze parametry zegarków, co pozwoli nam podjąć właściwą decyzję.
Wyświetlacz. Pod tym względem dostępne na rynku smartwatche są bardzo zróżnicowane. Zakupić możemy zegarek z elektroniczna tarczą, dotykowym wyświetlaczem lub modele z tradycyjnymi wskazówkami i tarcza obracaną (takie zegarki wyłącznie wyświetlają przychodzące powiadomienia).
Ważny jest typ wyświetlacza – podobnie jak tablety, standardowe modele korzystać z ekranów LCD, jednak w droższych modelach znaleźć można tak zwany e-papier, który oferuje wysoką jakość obrazu (przypomina on prawdziwy papier) oraz niski pobór energii.
Rozmiar. W tym przypadku ma znaczenie. Ogromne, toporne zegarki nie będą zbyt wygodne podczas codziennego użytkowania, dlatego przed zakupem warto urządzenie najpierw „przymierzyć”.
System operacyjny. Powinien być jak najnowszy, ponieważ stare wersje nie korzystają z wielu nowych funkcji i programów. Wielu producentów opracowuje swoje własne, dedykowane systemu, dlatego zawsze warto poczytać opinie na ich temat.
Bateria. Chodzi o jej pojemność. W przypadku tego parametru najlepiej widać różnice między najtańszymi modelami, a tymi z najwyższej półki cenowej i jakościowej. Te pierwsze muszą być ładowane co dzień-dwa, natomiast te drugie mogą pracować nawet przez tydzień.
Artykuł sponsorowany
Polecamy
Najnowsze
Jak dobrać rozmiar pierścionka zaręczynowego?
Rozważania nad wyborem pierścionka zaręczynowego to wyjątkowy, romantyczny moment w życiu każdej pary. Jednak, by stał się on absolutnie... [...]
Komentarze (0)