Jaki wybrać orbitrek?

Chcąc jednocześnie ćwiczyć niemal wszystkie partie mięśniowe, warto zdecydować się na zakup orbitreków. Urządzenia te łączą kilka czynności – na co należy zwrócić uwagę podczas ich zakupu?

Jak nietrudno się domyślić, rynek tego typu sprzętów jest bardzo szeroki. Zakupić możemy zarówno modele przeznaczone dla amatorów i osób początkujących, jak i niezwykle zaawansowane maszyny, skierowane do doświadczonych użytkowników.

Dlaczego warto kupić orbitrek?

Niezależnie od wybranego rodzaju, zakup okaże się opłacalny. Wynika to bowiem z budowy urządzenia, które pozwalaj podczas jednej sesji ćwiczyć jednocześnie mięśnie brzucha, ramion i nóg. Śmiało można więc podkreślić, że orbitrek łączy funkcjonalność bieżni, rowerka treningowego, a także steppera.

Dzięki temu jesteśmy w stanie w sposób kompleksowy zadbać o swój organizm, spalić nadmiar tkanki tłuszczowej oraz zbudować masę mięśniową. Co najważniejsze, trening realizowany jest przy niewielkim obciążeniu stawów i kręgosłupa – omawiane urządzenia kierowane są więc także do osób starszych lub przechodzących rehabilitację.

Jaki orbitrek wybrać?

Skoro wiemy już, ile korzyści niesie za sobą wykorzystanie tego sprzętu, pora zastanowić się nad wyborem konkretnego modelu. Jego parametry powinny zostać dopasowane do naszych możliwości, a także efektu,  jaki chcemy uzyskać.

Najważniejszą kwestią wydaje się rodzaj zastosowanego systemu hamowania. Pod tym względem wyróżniamy 4 urządzenia:

  • orbitrek mechaniczny – rozpędzenie koła zamachowego utrudniane jest przez hamulec mechaniczny. Tak właśnie generowane jest obciążenie, które może być przez nas regulowane (najczęściej przy użyciu pokrętła, które wzmacnia bądź osłabia pracę hamulca). Urządzenia tego typu są tanie, jednak coraz rzadziej występują na rynku. Polecane są przede wszystkim osobom początkującym, które jeszcze nie wiedzą, czy będą regularnie korzystać z orbitreku. Wadą tego modelu jest jego głośna praca i stosunkowo krótka żywotność,
  • orbitrek magnetyczny – przechodzimy do urządzenia, które bardzo często jest wybierane przez osoby dopiero zaczynające przygodę z tego typu sprzętami. Opór generowany jest przez magnesy, które wytwarzają pole magnetyczne. Dzięki temu sprzęt działa ciszej, jest również bardziej wytrzymały. Co ważne, na rynku znaleźć można modele sterowane ręcznie lub posiadające elektroniczną regulację,
  • orbitrek elektromagnetyczny – sprzęt wyposażony jest w silnik elektryczny, który pozwala nam łatwo dostosować wszelkie parametry treningu. Orbitreki tego typu są najdroższe, jednak gwarantują wysoką wygodę użytkowania i szeroki zakres funkcji,
  • orbitrek powietrzny – rzadko spotykany, zamiast koła zamachowego posiada wbudowany wentylator, który, poprzez opór powietrza, generuje określone obciążenie. Dzięki temu jego praca jest bardzo cicha.

Na co warto jeszcze zwrócić uwagę?

Biorąc pod uwagę stopień zaawansowania technologicznego, orbitreki elektromagnetyczne wydają się być najlepszym wyborem. Pamiętać należy jednak o tym, iż są one najdroższe, dlatego powinniśmy się zastanowić, czy rzeczywiście potrzebujemy tych wszystkich dodatkowych funkcji.

Niezależnie od dokonanego wyboru, należy przeanalizować także kilka pozostałych parametrów technicznych.

  • Rozmiar i waga koła zamachowego. Zasada jest prosta – im koło większe i cięższe, tym mocniejsze będą obciążenia. Jeżeli zależy nam na lekkim treningu, warto decydować się na orbitreki z kołami o wadze mniejszej niż 10 kilogramów. Pamiętajmy jednak, że większość urządzeń posiada regulację obciążenia. Zawsze więc możemy dostosować pracę cięższego koła do naszych potrzeb i możliwości.
  • Nośność. Mowa o maksymalnej wadze użytkownika.
  • Wykonanie. Sprawdzić należy zarówno materiał, z którego został wykonany orbitrek, a także obecność elementów, które ułatwiają korzystanie z jego możliwości. Wspomnieć należy przede wszystkim antypoślizgowe pedały i rączki oraz rolki transportowe.
  • Wyposażenie. Producenci często starają się przyciągnąć uwagę użytkowników różnego rodzaju dodatkami, takimi jak podstawka pod urządzenia mobilne, uchwyt na bidon czy też gniazda USB oraz jack.
  • Komputer. Wiele dobrej jakości urządzeń (nie tylko elektromagnetycznych) jest wyposażana w komputer i wyświetlacz LCD, za pomocą którego możemy nie tylko łatwo dostosowywać parametry treningu, ale również analizować wiele danych. Komputer dokonuje między innymi pomiaru prędkości, dystansu, pulsu, czasu czy ilości spalonych kalorii. Do tego dochodzi często możliwość słuchania muzyki.

Co więcej, niektóre urządzenia posiadają moduł Bluetooth, dzięki czemu mogą łączyć się ze smartfonami lub tabletami za pośrednictwem specjalnych aplikacji mobilnych. Zbierają one wspomniane dane, a także pozwalają na uruchomienie funkcji dodatkowych. Wśród nich wymienić można chociażby mapy Google i system Google Stree View.

Jak widać, możliwości wyboru mamy naprawdę sporo. Wszystko to sprawia, że przed zakupem warto przeanalizować większość z nich.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Kontakt

E-mail: usluga@socialmediaplus.pl

Najnowsze i najciekawsze artykuły o mediach w tym też social mediach, marketingu i wiele wiele więcej. Zapraszamy!