Proces rekrutacji specjalistów z dziedziny technologii informacyjnych (information technology – IT) przebiega na pierwszych etapach odwrotnie niż w przypadku większości innych dziedzin. Firmy starają się pozyskać nawet młodych i niedoświadczonych programistów, oferując im wyższe niż w innych branżach stawki oraz atrakcyjne benefity pozapłacowe.
Oferty pracy w IT: internet, targi pracy, tablice ogłoszeń na uczelniach
Oferty pracy w branży IT dla osób programujących w poszczególnych językach programowania oraz specjalistów do spraw takich, jak np. administracja serwera, można znaleźć w internecie. Zamieszczane są one w serwisach z ofertami pracy, na stronach akademickich biur karier, na stronach firm programistycznych, a także na profilach firm w mediach społecznościowych. Często wyszukiwaniem pracowników zajmuje sięzewnętrzna firma świadcząca usługi z zakresu outsourcingu rekrutacyjnego, wtedy zamieszcza ona oferty także na własnej stronie internetowej.
Ci, którzy są zainteresowani zatrudnieniem w tej branży, powinni uczestniczyć w targach pracy, na których swoje stanowiska mają firmy programistyczne. Można tam zdobyć informacje z pierwszej ręki na temat możliwości pracy, a często także od razu umówić się na rozmowę kwalifikacyjną.
Oferty pracy zamieszczane są też na tablicach ogłoszeń na uczelniach wyższych, szczególnie na wydziałach zajmujących się kształceniem studentów na kierunkach ścisłych takich jak: informatyka, matematyka, fizyka.
Rekrutacja bezpośrednia (direct search)
Rekruterzy IT często stosują metodę direct search, która polega na wyszukiwaniu konkretnych kandydatów do pracy, przedstawianiu im oferty pracy, negocjowaniu jej warunków, a także utrzymywaniu relacji z kandydatami, którzy chwilowo nie chcą zmieniać pracy. Kandydaci wyszukiwani są najczęściej za pośrednictwem portali społecznościowych, takich jak LinkedIn i na internetowych forach programistycznych.
Direct search wymaga od osoby rekrutującej dużego zaangażowania, ale jest najczęściej jedyną metodą, żeby pozyskać kandydatów do pracy w projektach wymagających stosowania zaawansowanych technologii, w których specjalizuje się mało osób.
Rozmowa kwalifikacyjna: część HR-owa i merytoryczna
Postępowanie rekrutacyjne ma na ogół kilka etapów. Pierwszym z nich jest zazwyczaj rozmowa prowadzona przez rekrutera lub specjalistę ds. HR. Często poprzedza ją krótka rozmowa telefoniczna. Podczas tej rozmowy sprawdzane są ogólne predyspozycje kandydata do pracy na danym stanowisku, rozmowa ta w całości lub częściowo prowadzona jest w języku obcym. Kolejnym etapem rekrutacji jest rozmowa merytorycznaze specjalistą w danej technologii. Rozmowa ta bywa połączona z zadaniem sprawdzającym wiedzę i umiejętności kandydata.
Wewnętrzna rekrutacja do projektów
Zatrudnieni w danej firmie pracownicy niekiedy biorą też udział w rekrutacji wewnętrznej do konkretnych projektów. CV kandydatów i opis ich doświadczenia w projektach prowadzonych w danej firmie przedstawiane są wtedy klientowi. Wybiera on osoby, z którymi chce przeprowadzić rozmowę. Jeśli klient jest firmą zagraniczną, rozmowa też odbywa się w języku obcym, najczęściej po angielsku. Po takiej rozmowie pracownik kierowany jest do zadań związanych z danym projektem lub pozostaje przy swoich dotychczasowych zadaniach.
Polecamy
Najnowsze
Jak dobrać rozmiar pierścionka zaręczynowego?
Rozważania nad wyborem pierścionka zaręczynowego to wyjątkowy, romantyczny moment w życiu każdej pary. Jednak, by stał się on absolutnie... [...]
Komentarze (0)