Jobsquare – rewolucja w szukaniu pracy w Polsce?

Żyjemy w czasach kompletnie opanowanych przez smartfony i najróżniejsze aplikacje przygotowane z myślą o nich. Są one tak zróżnicowane, że mogą służyć nam do wielu, nierzadko dość zaskakujących celów. Obecnie w Polsce coraz większą popularność zdobywają aplikacje do szukania pracy. Jedną z najciekawszych z nich jest Jobsquare – aplikacja, która podbiła już wiele krajów na Zachodzie, a obecnie staje się coraz chętniej wykorzystywana również u nas.

Aby zrozumieć jej działanie, musimy najpierw dowiedzieć się, czym jest Tinder – jedna z najpopularniejszych aplikacji ostatnich lat. Tinder w gruncie rzeczy jest portalem randkowym, pozwalającym na błyskawiczne odszukanie interesujących dla nas osób w najbliższej okolicy. Jobsquare działa na podobnej zasadzie. Aplikacja została przygotowana głównie z myślą o osobach szukających prostej pracy tymczasowej, przy której nie są potrzebne żadne wielkie umiejętności ani kwalifikacje. Trzeba przyznać, że na rynku pracy faktycznie brakuje czegoś takiego. Agencje pośrednictwa pracy i różne portale ogłoszeniowe często nie są dostosowane do przekazywania dalej takich ofert, co sprawia wiele trudności zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Pracodawcy mają wbrew pozorom sporo kłopotów ze znalezieniem pracowników sezonowych do prostych czynności. Agencje pośrednictwa pracy oferują co prawda swoją pomoc, ale koszty takiej współpracy często są tak wysokie, że zwyczajnie nie opłaca się z tego korzystać – zwłaszcza, że nie chodzi tu o zatrudnienie wybitnego specjalisty na wiele lat.

Jedynym sensownym rozwiązaniem w takim przypadku pozostają zatem serwisy ogłoszeniowe; część z nich jest płatna, ale nie kosztuje to zbyt wiele, można zatem sobie na to pozwolić. Jest to jednak rozwiązanie czasochłonne – trzeba przecież poświęcić sporo czasu na zamieszczenie ogłoszenia na większej liczbie takich portali – oraz często nieefektywne, bowiem nie jesteśmy w stanie dokładnie przewidzieć, jaki zasięg będzie miało nasze ogłoszenie. Potem dochodzi jeszcze konieczność ciągłego sprawdzania maili i odpisywania na wiadomości – a wszystko to nadal nie daje nam całkowitej pewności co do tego, że znajdziemy takiego pracownika, jakiego akurat szukamy. Oczywiście, jest to również spore utrudnienie dla osób szukających pracy, którzy w takim przypadku muszą przekopywać się przez dziesiątki ogłoszeń bez żadnej gwarancji, że znajdą coś dla siebie odpowiedniego.

Dzięki aplikacji Jobsquare można skutecznie zniwelować wszystkie te niedogodności związane z szukaniem pracy. Jeśli ktoś szuka w niej odpowiedniego ogłoszenia, to musi jedynie wpisać kilka parametrów charakteryzujących to, czym akurat jest zainteresowany. Po wymienieniu wszystkich szczegółów automatycznie otrzymujemy listę ofert z naszego regionu, które pasują do podanych przez nas kryteriów. Oferty można przeglądać podobnie jak przeglądamy podane nam osoby na Tinderze – za pomocą kciuka przesuwamy kolejne ogłoszenia i oznaczamy te, które są dla nas interesujące lub odrzucamy wybrane z nich. W przypadku wykazania zainteresowania ofertą pracodawca otrzymuje powiadomienie, na które może odpowiedzieć pozytywnie. I to wszystko – jeśli obie strony wyrażają taką chęć, współpraca może zacząć się właściwie natychmiast. Nie trzeba chyba mówić, że takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie mnóstwa czasu. Dzięki niemu nie musimy przekopywać się przez setki ofert na portalach ogłoszeniowych – mamy szybki dostęp do takich ofert, jakie sa dla nas interesujące. Oczywiście, z racji samej swojej charakterystyki aplikacja nie jest raczej dobrą propozycją dla pracodawców, którzy poszukują wykwalifikowanych specjalistów na dłuższy okres. Jeśli ktoś jednak szuka pracownika sezonowego do wykonywania prostych prac, jak roznoszenie ulotek czy pomoc przy zbiorach, to jest to aplikacja idealna dla niego. Obecnie Jobsquare jest jeszcze nowością na polskim rynku pracy, ale wiele wskazuje na to, że wkrótce zaprowadzi on na nim istną rewolucję. Już teraz aplikacja ma kilkuset użytkowników, a liczba ta rośnie z dnia na dzień. Kiedy zacznie z niej korzystać rzeczywiście wielu pracodawców i potencjalnych pracowników, w ogromnym stopniu ułatwi on życie zarówno tym pierwszym, jak i drugim.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz