Jak wyposażyć pomieszczenia socjalne w biurze?

Aranżacja siedziby firmy to nie tylko kwestia efektownego urządzenia biura i miejsca, w którym odbywa się spotkania z klientami, ale też konieczność urządzenia zaplecza socjalnego dla pracowników. Możemy postawić na minimum, ale znacznie skorzystamy wizerunkowo, gdy zatroszczymy się o to, by zaplecze dla pracowników nie odbiegało stylem i poziomem od całej reszty pomieszczeń firmowych.

W profesjonalnej i eleganckiej firmie zaplecze jest równie reprezentacyjne, co poczekalnia lub recepcja

Właśnie po tym można odróżnić firmy nowoczesne, przyjazne pracownikom i traktujące ich z równą atencją, co klientów. Jeśli zaplecze socjalne urządzono z klasą, estetycznie i zadbano o jego odpowiednie wyposażenie, to możemy mieć pewność, że będzie to miało niebagatelny wpływ na komfort pracy zatrudnionych osób, co z kolei przełoży się na ich motywację do działania, a może nawet na osiągane efekty.

Trudno wyobrazić sobie, by w eleganckim biurze, w którym stoją wykwintne meble, a ściany ozdabiane są modnymi grafikami, zaplecze było niedopracowanym, niewygodnym i źle wyposażonym pomieszczeniem. Standardem jest dziś oferowanie pracownikom przestrzeni, w której mogą przygotować (odgrzać) posiłek, zaparzyć kawę i w spokoju zjeść drugie śniadanie, a coraz częściej można spotkać też zaplecza wyposażone w przestrzeń do relaksu, krótkiej drzemki, a nawet z opcją zagrania w grę na konsoli. To, oczywiście, domena dużych firm, ale też nowoczesnych startupów. Warto podpatrywać te trendy i wprowadzać je także u siebie.

Jakie sprzęty AGD powinny znaleźć się w firmie w części przeznaczonej dla pracowników?

Aranżowanie przestrzeni pracowniczej i socjalnej warto rozpocząć od dobrego rozplanowania pomieszczeń i ich funkcji. Bez względu na to, czy udostępnimy pracownikom dobrze wyposażoną kuchnię, czy tylko jadalnię, to i tak powinniśmy zadbać o kilka podstawowych urządzeń:

  • Ekspres do kawy – teoretycznie nie jest niezbędny, ale możliwość napicia się dobrej kawy w biurze naprawdę może motywować do pracy. Dobra kawa dodaje energii, a poza tym ekspres przyda się również wtedy, gdy w biurze znajdą się klienci lub znajomi, których będziemy chcieli czymś poczęstować. To, na jaki ekspres do kawy się zdecydujemy, zależy tylko i wyłącznie od preferencji i dostępnego budżetu. Praktyka pokazuje jednak, że w sytuacji, gdy ekspres będzie obsługiwany przez wiele osób i użytkowany dość często, powinien to być ekspres automatyczny (sam dozuje kawę, wodę i mleko, wystarczy tylko nacisnąć odpowiedni przycisk i umieścić filiżankę pod dyszą) albo mały ekspres na kapsułki.
  • Lodówka – niezastąpiona w każdym biurze. Można schłodzić w niej napoje, przechować drugie śniadanie i mleko do kawy. Jeśli firma zatrudnia więcej niż kilka osób, warto wybrać wysoką lodówkę lub nawet model dwudrzwiowy, a jeśli pracowników jest niewielu, można sięgnąć po małą lodówkę do zabudowy pod blatem. Ważniejszą kwestią jest niezawodne działanie urządzenia. Lodówka Bosch to jedna z tych propozycji, które warto wziąć pod uwagę, gdyż jest to marka znana od lat i ciesząca się dużą popularnością. Inną opcją może być również lodówka Samsung, ale też urządzenia innych marek.
  • Mikrofalówka – trudno wyobrazić sobie stołówkę pracowniczą lub kuchnię bez mikrofalówki. To sprzęt, który niezawodnie sprawdzi się przy podgrzewaniu wszelkich możliwych potraw i dań na wynos. Warto sięgnąć po mikrofalówkę dobrej marki, by posłużyła jak najdłużej.
  • Toster lub opiekacz do kanapek – to sprzęt, który można potraktować opcjonalnie, ale warto wziąć pod uwagę jego zakup. Nie kosztuje wiele, a umożliwia podpieczenie pieczywa, drożdżówek, zrobienie tostów i tym podobnych przysmaków.
  • Czajnik elektryczny – absolutnie niezbędny, by w ogóle móc pomyśleć o zrobieniu jakichkolwiek napojów na ciepło. W niektórych firmach próbuje się zastępować czajniki dystrybutorami na wodę zimną i gorącą, ale woda w dystrybutorze rzadko kiedy osiąga tak wysoką temperaturę, jak po zagotowaniu w czajniku elektrycznym.

Pomieszczenia pracownicze i całe zaplecze firmy nie powinno być traktowane po macoszemu, jak przestrzeń, którą nie trzeba się przejmować. Zawsze może zdarzyć się sytuacja, że ktoś z zewnątrz zobaczy jej fragment, a poza tym jest to obszar dla osób zatrudnionych w firmie i nie powinien być gorszy niż przestrzeń przeznaczona do pracy.

Coraz więcej firm dostrzega, jak ważne jest zapewnienie komfortu pracownikom nie tylko w miejscu pracy, ale też w przestrzeni socjalnej. Ładnie urządzona łazienka, mała kuchnia i jadalnia to miejsca, w których zatrudnieni odpoczywają, nabierają sił do dalszej pracy, zacieśniają więzi i dlatego powinny to być przestrzenie urządzone schludnie, estetycznie i komfortowo. Podstawą jest dobór przyjemnej dla oka kolorystyki, ale też wybór wygodnych mebli oraz sprzętów AGD. W niektórych firmach zapewnia się pracownikom dostęp do różnorodnych rozrywek – radio, telewizję, gry na konsolę, książki. Okazuje się, że dostępność tych udogodnień, na dłuższą metę, nie dekoncentruje i nie odciąga od pracy, ale możliwość skorzystania z nich jest bardzo mile widziana.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Kontakt

E-mail: usluga@socialmediaplus.pl

Najnowsze i najciekawsze artykuły o mediach w tym też social mediach, marketingu i wiele wiele więcej. Zapraszamy!