Energooszczędne sprzęty to przyszłość branży elektronicznej. Rachunki za prąd rosną, więc każdy rozsądny kupujący chce wybrać dla siebie telewizor, który będzie pobierał jak najmniej energii elektrycznej. Do wyboru mamy dziś plazmy, telewizory LED i LCD. Sprawdźmy, które pozwalają najwięcej zaoszczędzić.
Odbiorniki LED są tak naprawdę telewizorami LCD, w których zastosowano podświetlenie LED-owe. Takie telewizory zużywają znacznie mniej energii od odbiorników LCD. Często wyposażone są też w specjalne tryby, które pozwalają na dodatkową oszczędność. Są najoszczędniejszymi spośród popularnych odbiorników.
Telewizory LCD
W porównaniu z telewizorami kineskopowymi (CRT), LCD pobierają wyraźnie mniej energii elektrycznej. Taki telewizor podczas pracy zużywa stałą ilość prądu dlatego, że podświetlony jest równomiernie. Ogólnie spośród wszystkich typów cechuje się średnim zużyciem energii.
Telewizory plazmowe
Ten typ telewizorów pożera prąd na potęgę. Można powiedzieć, że plazmy zużywają średnio o 50% więcej energii niż telewizory z podświetleniem LED. W skali roku może to powodować naprawdę duże wydatki. To, ile prądu zużyje plazma, jest zależne od rodzaju obrazu, jaki wyświetla (od ilości jasnych i ciemnych pixeli na ekranie). W telewizorach plazmowych znajdują się czasami tryby oszczędzania energii, ale ich użycie właściwie i tak nie daje nam efektu porównywalnego z telewizorami LED.
Nowością na rynku są telewizory wykonane w technologii OLED. Na razie bardzo drogie, ale pozwalające zużywać najmniej prądu.
Co wpływa na ilość pobieranego przez telewizor prądu?
Ogólnie jest kilka podstawowych czynników, które wpływają na to, ile energii eklektycznej zużywa dany telewizora. Wśród tych czynników można wymienić:
- Rozmiar ekranu - im większy, tym większe zużycie.
- Korzystanie z trybu standby – rzadkie oglądanie telewizora może tak naprawdę kosztować Cię mniej niż utrzymywanie go przez cały czas w trybie czuwania.
- WiFi i Smart TV – integracja z siecią Internetu generuje wyższe zużycie prądu.
- Jasność ekranu – im większą jasność ustawimy na ekranie, tym więcej prądu potrzeba, by taki ekran podświetlać.
- Jakość telewizora – górnopółkowe telewizory praktycznie zawsze cechują się mniejszym zużyciem energii i dodatkowo wyposażone są w specjalne tryby, które pozwalają ją oszczędzać.
Co robić, by telewizor pobierał mniej energii?
Przede wszystkim postaw na telewizory LED, bo one wypadają najlepiej, jeżeli chodzi o pobór prądu. Druga sprawa to zwyczajne wyłączanie telewizora wtedy, gdy go nie oglądasz. W wielu domach po prostu odchodzi się od odbiornika i zostawia go włączonego na kilka godzin. To nie sprzyja naszym rachunkom. W słoneczny dzień można zmniejszyć podświetlenie telewizora, a na noc należy odłączać go od źródła energii. Działający ciągle tryb standby teoretycznie oszczędza nam czasu, ale zabiera pieniądze. Jednym ze sposobów na oszczędzanie energii jest też wyłączenie funkcji Smart TV lub rezygnacja z łączeniem się przez telewizor do sieci Internetu. Z tym że tutaj wchodzimy już na taki grząski grunt odmawiania sobie czegoś z uwagi na niższe rachunki. Nie trzeba popadać w skrajności. Nowoczesne technologie w telewizorach instalowane są po to, byśmy mogli z nich korzystać. Wyłączenie wszystkiego ograniczy zużycie energii, ale w takim przypadku, po co nam w ogóle telewizor, skoro nie będziemy z niego korzystać? Lepiej kupić dobry, energooszczędny odbiornik LED i wykorzystywać go bez obaw o wysokie rachunki.
Materiał partnera zewnętrznego
Polecamy
Najnowsze
Jak dobrać rozmiar pierścionka zaręczynowego?
Rozważania nad wyborem pierścionka zaręczynowego to wyjątkowy, romantyczny moment w życiu każdej pary. Jednak, by stał się on absolutnie... [...]
Komentarze (0)